Framträdanden

2017

Januari | Februari | Mars | April | Maj | Juni | Juli | Augusti | September | Oktober | November | December

FEBRUARI
7
Solokonsert PRO Utby 10.00
15
Berättarprogram med Gunnar Källström, Backa 13.00
17
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Helsingborg 13.00
20
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Tranås 18.00
21
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Eksjö 18.00
MARS
1
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Jönköping 18.00
8
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Kustens hus Göteborg 19.30
9
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Trelleborg 13.00
10
Taubekonsert med Christer Ågren, Dalheimers hus Göteborg 12.00
11
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Gustavsfors 19.00
17
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Hellidens Folkhögskola 11.00
18
Viskonsert Lidköpings Folkets hus 12.00
21
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Örebro 18.00
25
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Bergs kvarncafé Torsåker 19.00
29
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Hallsberg 19.00
30
Berättarprogram, Älmhults bibliotek 19.00
31
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Västanviks bystuga 19.00
APRIL
1
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Enköping 19.00
2
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Teater Klämman 16.00
7
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Bärfendals Hembygdsgård 19.00
18
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Eskilstuna 18.00
19
19 Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Enköping 18.00
21
Solokonsert, Selma Lagerlöfs torg 11.00
24
Solokonsert, PRO Ekebäck 11.00
27
Berättarprogram Växjö
28
Solokonsert, (ej offentlig) Folkets hus Göteborg
MAJ
23
Solokonsert, (ej offentlig) Hisingen
29
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Östersund 18.00
30
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Härnösand 18.00
31
31 Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Piteå 18.00
JUNI
1
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Luleå 18.00
7
Grinden stand up 19.00
8
PRO Lergöken Solokonsert 11.00
11
Patron Gibson dyker upp i Jonsereds trädgårdar. 11-16
12
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Värna-Grebo Bygdegård 19.00
13
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Kalvsviks bygdegård 19.00
16
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Ljungby berättarfestival 17.00
17
Mannen som kunde tala med byråkrater, Ljungby berättarfestival 13.00
18
Världens bästa Allan m. Lucas Stark, Folkmusik & berättarfestival Gröna Lund, Lerdala 14.00
18
Mannen som kunde tala med byråkrater, Folkmusik & berättarfest. Gröna Lund, Lerdala 16.15
26
Berättarnas torg, Brända tomten i Gamla stan Stockholm 19.30
27
Berättarnas torg, Brända tomten i Gamla stan Stockholm 19.30
30
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Dyrön
JULI
1
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Lomma Folkets hus 19.00
2
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Ellens Café i Ransvik.
3
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Musik i Forsvik 19.00
4
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Gullaskruv Folkets hus 18.00
5
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Fårhult
6
Tre trubadurer i Gröna dalen Ransbysätter, med Anders Stävarby och Heidi Baier 19.00
13
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Vemdalens hembygdsgård 19.00
15
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Alsens hembygdsgård 19.00
16
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Stallarholmens hembygdsgård 18.00
23
Berättelser vid Elden med Gunnar Källström, Slottsskogen Göteborg 19.00
24
Solokonsert, Sommarcafé 1200 kvadrat, Västra Frölunda 11.00
25
Ellens Café i Ransvik med Gunnar Törngren
AUGUSTI
4
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Urkultsfestivalen 16.00
26
Kulturscenen Stockholm från 13.00
27
Visfestival på Far i Hatten, Malmö. Kristin Svensson, Ola Aurell m.fl. 17.00
30
Solokonsert för SPF Angered 13.00
30
Stand up, Humorklubban, Hovås Golfkrog 19.30
SEPTEMBER
4
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Angered 18.00
6
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Uppsala 09.00
11
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Falkenberg 18.00
12
Hälsa dem där hemma, Lunchteater med Maria Pihl, Leonor Palazzo och Bo Stenholm på Göteborgs Stadsteater 12.00
13
Hälsa dem där hemma, Lunchteater med Maria Pihl, Leonor Palazzo och Bo Stenholm på Göteborgs Stadsteater 12.00
14
Hälsa dem där hemma, Lunchteater med Maria Pihl, Leonor Palazzo och Bo Stenholm på Göteborgs Stadsteater 12.00
15
Hälsa dem där hemma, Lunchteater med Maria Pihl, Leonor Palazzo och Bo Stenholm på Göteborgs Stadsteater 12.00
18
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Hisingen 18.00
19
Solokonsert, PRO Kålltorp 11.00
20
Solokonsert, SKPF på Nordengården 12.00
25
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Bergsjön 18.00
27
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Linköping 18.00
28
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Uppsala 18.00
OKTOBER
2
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Kristinehamn 18.00
5
”I valet och kvalet” med Maria Pihl, Carita Jonsson och Gunnar Källström, Fregatten Stenungsund 18.00
7
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Skaftö Folkets hus 19.00
8
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Siljansnäs
9
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Norrala Bygdegård 19.00
10
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Njurunda Folkets hus 19.00
11
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Ersboda Folkets hus 19.00
12
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Lövånger Folkets hus 18.30
13
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Torsåkers församlingshem 18.30
14
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Tandsbyns Bygdegård 19.00
15
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Täljgården, Handöl 15.00
19
19 Stand up, Skrubben Comedy 20.00
23
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Sundspärlan Helsingborg 18.30
24
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Gärdhems Bygdegård, Holm 18.30
25
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Folkets Hus Otterbäcken 18.00
26
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Folkets Hus Säter 19.00
27
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Södergården Långalma, Östhammar 19.30
28
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Dimmehus Dimboby, Tidaholm 19.00
29
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Rävemåla Bygdegård 16.00
30
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Bygdegården Knislinge 18.30
NOVEMBER
1
”I valet och kvalet” m. Maria Pihl, Carita Jonsson & Gunnar Källström, Kvarnkullen Kungälv 18.00
4
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Café Strandgatan tjugo, Halmstad 15.00
5
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Motala Convention Centre 15.00
6
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Korsberga Bygdegård, Hjo 19.00
8
”I valet och kvalet” m. Maria Pihl, Carita Jonsson & Gunnar Källström, Folkets Hus Mölndal 18.00
9
Solokonsert för Handels pensionärer, Folkets hus, Järntorget Göteborg, 11.30
9
KG Malm och Swing Tarturo, Redbergsteatern 18.30
13
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Helsingborg 18.00
16
Visor och skrönor, SPF, Apelgårdens kyrka Kållered 12.00
18
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Trelleborg
20
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Partille 18.00
21
Solokonsert, Surte bibliotek 18.00
22
”I valet och kvalet” m. Maria Pihl, Carita Jonsson & Gunnar Källström, Kajutan Orust 18.00
23
”I valet och kvalet” m. Maria Pihl, Carita Jonsson & Gunnar Källström, Medborgarhuset Ale 18.00
27
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Trollhättan 18.00
28
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Esplanadteatern Lidköping
29
Världens bästa Allan med Lucas Stark, Sockenhuset Sollerön 19.30
DECEMBER
2
”I valet och kvalet” m. Maria Pihl, Carita Jonsson & Gunnar Källström, Kulturum Partille 17.00
4
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Mölndal 18.00
6
Solokonsert PRO Tuve 11.00
11
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Västra Frölunda 18.00
14
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Helsingborg 18.00
18
Sagolik rytmik med Maria Rossövik, Malmö 09.00
 
Spelningar från 2016 >>>
Spelningar från 2015 >>>
Spelningar från 2014 >>>
Spelningar från 2013 >>>
Spelningar från 2012 >>>
Spelningar från 2011 >>>